جزیره کیش یکی از تفرج‌گاه های بسیار زیبای ایران است که علاوه بر تفریحات ساخت بشر، طبیعت فوق العاده زیبایی نیز دارد.


مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 

برترین ها:
جزیره کیش یکی از تفرج‌گاه های بسیار زیبای ایران است که علاوه بر تفریحات ساخت بشر، طبیعت فوق العاده زیبایی نیز دارد. این جزیره با سواحل نقره ای، آفتاب درخشان، آسمان آبی و آب های فیروزه ای، آرامشی بی نظیر دارد که بسیاری از مردم را از شهرها و استان های مختلف به سمت خود می کشاند.

آب و هوای این جزیره که در استان هرمزگان واقع شده، گرم و خشک است. البته در زمستان باران های رگباری دارد. بهترین هوای این جزیره در ماه های دی تا فروردین است که هوا هنوز خیلی گرم نشده است.

از جمله تفریحات هیجان‌انگیز این جزیره می توان به سوارکاری، دوچرخه سواری، غواصی، کارتینگ، جت اسکی، اسکی روی آب و ... اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این جزیره دوست داشتنی با ما همراه باشید.

پارک دلفین ها

مجموعه تفریحی پارک دلفین ها با مساحتی حدود یکصد هکتار در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. این مجموعه شامل فضای سبز با انواع گونه های مختلف گیاهی، باغ پرندگان، اولین دلفیناریوم در ایران است. دلفیناریوم این مجموعه گونه های مختلفی از پستانداران دریایی از جمله دلفین و شیر دریایی نگهداری می شوند.

فضای سبز پارک دلفین ها شامل بیش از یکصد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل، بنجامین های بسیار بزرگ، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمی، شیشه شور، تکوما و گونه های مختلفی از کاکتوس و سایر گیاهان است که باتوجه به وضعیت اقلیمی جزیره کیش و مرجانی بودن خاک آن درنوع خود بی نظیر است.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 2

پاغ پرندگان

باغ پرندگان با بیش از 57 گونه پرنده از جمله پلیکان، شترمرغ، طوطی ماکائو، انواع گوناگون لک لک، توکان، تورکو، قو و گونه های نادر چون تمساح پوزه کوتاه بی شک یکی از منحصربه فرد ترین مراکز نگهداری جانوران در ایران است. از جمله نکات قابل توجه در این پارک گردآوری گونه های مختلف از اقصی نقاط جهان از آمریکای جنوبی تا استرالیا و از شرق آقریقا می باشد. این پارک در داخل پارک دلفین ها قرار دارد.
 
ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 3

کشتی یونانی

در قسمت غربی جزیره کیش، یک کشتی عظیم‌الجثه در ساحل قرار دارد که به کشتی یونانی معروف است. خود کشتی از جاذبه های جزیره است و در پشت آن نیز در ساحل پارکی به وسعت 60 هزار مترمربع قرار دارد. این پارک شامل ��مفی تئاتر، کافه، رستوران های ایرانی و یونانی، زمین اسکیت و دوچرخه است.   

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 4

بوستان آهوان

درسال 1363 خورشیدی، 30 رأس آهوی ایرانی برای حمایت از تکثیر و افزودن به جذابیت جزیره با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به جزیره کیش آورده شدند و اکنون در بیشتر مناطق خصوصا در شرق و جنوب جزیره به صورت گله های پراکنده دیده می شوند.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 5

پارک ساحلی مرجان

یکی از زیباترین قسمت های جزیره زیبای کیش، پارک ساحلی مرجان است. گردشگران می توانند ضمن گردش و تفریح از آلاچیق ها، پیست دوچرخه ، اسکله ماهیگیری، تفریحات آبی و رستوران های اطراف آن استفاده کنند.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 6

شهر زیر زمینی کیش (کاریز)


کاریز واژه فارسی قنات است. با توجه به اینکه جزیره کیش ارتفاع چندانی ندارد، حفر و احداث قنات دوهزار ساله آن به دست ایرانیان در لایه گل مارن اهمیت و ارزش بسیاری دارد. آب شیرین کاریز حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است که از مرجان ها به صورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن جریان پیدا می کند.

شهر زیر زمینی کیش از سال 1378 و در محل اتصال سه رشته قنات ساخته شد. این سه رشته قنات قدیمی 15 کیلومتر طول دارند. سقف مرجانی کاریز به قطر هفت متر و مملو از صدف ها و آبزیانی است که هم اکنون به صورت فسیل قابل مشاهده هستند.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 7

شهر تاریخی حریره

شهر 800 ساله حریره در شمال جزیره کیش قرار دارد. این شهر تاریخی در سال 1376 خورشیدی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ویرانه های باقی مانده از این شهر نشان می دهد در سال های 376 تا 912 هجری قمری جزیره کیش در اوج رونق خود بوده است. این شهر شامل عمارت اعیانی، حمام، مسجد و قنات های قدیمی است. در عمارت اعیانی مقدار زیادی اشیاء سفالی و تزئینات از جمله گچ‌بری و کاشی لعابدار مربوط به قرن  7 و 8 هجری به دست آمده است.

در حال حاضر مسجد جامع شهر حریره در هیچ کجا سقف ندارد و یک مناره و چهار محراب در آن شناسایی شده است. پوشش سقف مسجد، ترکیبی از طاق آهنگ، طاق چهار بخشی و سقف تخت بوده است.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 8

مجموعه درخت سبز

درختان محلی جزیره به عنوان گنجینه های طبیعی، جذاب و زیبا هستند. درخت لورد (انجیر معابد)، معروف‌ترین درخت جزیره است. این نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می کند. پوست کهنسال درخت لور و برگ ها و ریشه هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند، آن را از انواع درختان متمایز می سازند. این درختان ریشه هایشان طوری رشد می کند که مانند چتری روی زمین سایه می افکند و ممکن است تا هزاران سال عمرکنند.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 9

آب انبار سنتی

در گذشته به دلیل عدم وجود چشمه های آب شیرین در جزیره کیش و دشواری دسترسی به قنات ها، مردم مجبور به ساخت آب انبار های خانگی جهت جمع آوری باران برای مدت طولانی می شدند. آب انبارهای مستطیل شکل بسیاری در ابعاد و عمق های مختلف در جزیره وجود دارد .

با توجه به ساخت و سازهای کیش و از بین رفتن مسیر آب های سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، این آب‌انبارها کاربری اصلی خود را از دست داده اند و امروز از دستگاه های آب شیرین‌کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 10

روستای باغو

باغو از آبادی های قدیمی کیش است و در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر به جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 11

کلبه هور

این منطقه که در غربی ترین دماغه جزیره کیش و در مکانی به همین نام واقع گردیده است، یکی از زیباترین مناطق ساحلی جهت تماشای ماهیان رنگارنگ و کم نظیر به شمار می رود.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 12

اسکله بزرگ تفریحی جزیره کیش


این اسکله در 5 مرداد سال 1385 خورشیدی گشایش یافت. از امکانات تفریحی آن باید به جت اسکی، قایق های پدالی، قایق ماهیگیری، قایق های پارویی، سه چرخه های آبی، امکانات غواصی و قایق های کف شیشه ای اشاره کرد.

ایده‌های نوروزی برترین‌ها: کیش، جزیره نقره‌فام - تصویر 13
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه