باکو بزرگترین شهر و بندر جمهوری آذربایجان با تاریخ غنی، شرایط ویژه جغرافیایی، زمین گسترده و منابع معدنی فراوان، آب و هوای دلنشین ، مراکز ارتباطی بین المللی و ...

باکو بزرگترین بندر دریای خزر

باکو بزرگترین شهر و بندر جمهوری آذربایجان با تاریخ غنی، شرایط ویژه جغرافیایی، زمین گسترده و منابع معدنی فراوان، آب و هوای دلنشین ، مراکز ارتباطی بین المللی، زیر بنای مدرن و توسعه دیده اقتصادی تبدیل به یکی از مقصد های محبوب گردشگران و توریست ها شده و باکو یکی از زیباترین پایتخت های منطقه قفقاز در قسمت غربی دریای خزر و جنوب شبه جزیره آبشوران واقع شده است. 


آژانس قصر شیرین
 
باکو پایتخت آذربایجان بزرگترین مرکز علمی، فرهنگی و اقتصادی در منطقه قفقاز و بزرگترین بندر در دریای خزر است و جمعیت این شهر حدود دو و نیم میلیون نفر است.
در تاریخ بیست و سوم شهریور ماه سال 1297بعد از استقلال، شهر باکو تبدیل به پایتخت جمهوری دموکراتیک آذربایجان شد.
باکو به بولوارد اصلی این شهر ، میدان آبشار ، میدان پرچم ملی ، برج های آتش تازه بازسازی شده، "کریستال هال" ( سالن برگزاری مسابقات معروف یوروویژن) ، مرکز فرهنگی و مدرن "حیدر علیف" که یکی از 5 معماری برتر در دنیا محسوب میشود، معماری خاص مسجدهای این شهر و ساحل شنی و زیبای آن شهرت دارد.

مکان های تاریخی و سازه های بسیاری در باکو وجود دارد که مربوط به دوره های زمانی متفاوت است. معبد آتشگاه باکو که از زمان قبل از اسلام وجود داشته در 30 کیلومتری "رایون سوراخانی" در جنوب شرق شبه جزیره آبشوران واقع شده است.
معماری های باستانی و تاریخی در باکو مانند "کاخ شیروانشاه" که در دوره حکومت عباسیان تشکیل شد و "قلعه دختر" که از آثار دوره ساسانی است و در روزگار کهن نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آنجا میرفتند و همچنین "پارک ملی قبوستان" که به خاطر نقاشی های کهن بر روی سنگ ها مشهور است،  همگی جزء فهرست میراث جهانی یونسکو محسوب میشوند.

باکو و نفت دو بخش جدانشدنی هستند، زمین های نفتی که در شبه جزیره آبشوران وجود دارد و تولید و پالایش نفت ، انرژی ، پتروشیمی ، ماشین آلات صنعتی و  همگی در باکو و اطراف این شهر توسعه داده میشود. همچنین یکی از بزرگترین بندرهای دریای خزر در بخش کشتی سازی نیز در باکو فعالیت دارد.
35 دانشگاه و ده ها کالج و دبیرستان در باکو وجود دارد. بسیاری از کمپانی ها در زمینه بانکداری و سرمایه گذاری، همچنین بازار بورس و ارز نیز در این شهر فعالیت دارد.

میانگین درجه هوای باکو مشابه با متوسط درجه هوای کره زمین است. باکو 28 متر پایین تر از سطح دریاست.
وضعیت آب و هوایی شبه جزیره آبشوران که شهر باکو در آن است دارای تابستان های گرم و زمستان های تقریبا معتدل و کوتاهی است. همچنین آبشوران هم عرض جغرافیایی با ایتالیا و یونان است و به دلیل اینکه دریای خزر در این منطقه هیچوقت یخ نمیزند بندرگاه ب��کو به طور دائم در تمام طول سال فعالیت میکند.

www.ghasreshirin.com

منبع : آژانس قصر شیرین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه