زن شاغل بهتر است یا خانه دار


زن شاغل بهتر است یا خانه دار

همیشه بین زوج هایی که هردو شاغل هستند این ابهام وجود دارد که آیا زنی که شاغل است زندگی بهتری می سازد یا زنی که خانه دار است. برای یافتن پاسخ با ما همراه شوید.

 در چند دهه‌ی اخیر با ایجادفرصت های مناسب برای تحصیل زنان  و افزایش سطح آگاهی آنان  انتظار بازگشت زنان به شیوه‌های سنتی و کلیشه غالب برای آنان بعنوان نقش همسری و مادری نباید داشته باشیم

شرایط مناسب شغلی زنان کمتر از مردان است
 
خانمی که مهندس شیمی است اما بعنوان منشی در مطب پزشکی در کاشمر کار می‌کند گفت: بارها برای یافتن کار متناسب با رشته تحصیلی‌ام به چند کارخانه‌ی فعال در سطح شهر مراجعه کردم اما مدیران  ترجیح می‌دهند از نیروهای مرد استفاده کنند یا با حقوق خیلی کمتر از مردان، زنان را به کار بگیرند. از میان مشاغل موجود برای زنان در کاشمر خانه‌داری و منشی‌گری جزو مشاغل اختصاصی زنان است. گاه زنان با حداقل دستمزد و مبالغی به مراتب کم‌تر از حقوق قانون کار، تنها به این علت که به استقلال مالی آنان تا حدودی منجر می‌شود و بی‌توجه به آینده‌ی شغلی‌شان جذب این کار می‌شوند و البته صاحبان کار هم که بدنبال موقعیت مناسب هستند آنها را در ازای پرداخت حقوق کم و بدون بیمه استخدام می‌کنند.
 
 
این در حالی است که موضوع اشتغال یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در جامعه است اما گاه اشتغال نامناسب به مراتب آفات آن در جامعه از بیکاری و عدم اشتغال به‌ویژه برای زنان بیشتر است.
 
آیا اسلام مخالف اشتغال زنان است؟ 
 
امام جمعه‌ی کاشمر در خصوص وضعیت اشتغال زنان اظهار کرد: اشتغال زنان نباید سبب شود عفت و حیثیتشان مورد سوءاستفاده قرار گیرد اما می بینیم که  برخی مشاغل با خصوصیات زنان هم‌خوانی ندارد و حتی تحصیل آنان در این رشته‌ها به جایگاه‌شان لطمه وارد می‌کند.اشتغال زنان میدان‌های وسیعی دارد و در بسیاری از مشاغل زنان می‌توانند فعالیت کنند که از جمله این مشاغل فعالیت‌های آزمایشگاهی و پزشکی است.
 
وی ادامه داد: حکومت و جامعه اسلامی با کار کردن زنان مخالف نیست اما برای اشتغال آنها باید چارچوبی وجود داشته باشد چون انجام هر کاری و تحت هر شرایطی برای زنان جامعه اسلامی مناسب نیست چون آنان، شأن و منزلت خاصی دارند.
 
 
زنان شاغل
 
امام جمعه‌ی کاشمر گفت: اگرچه اسلام مخالف اشتغال زنان نیست اما زنان باید در مکان‌هایی مناسب با حفط عفتشان کار کنند.
 
یعقوبی ادامه داد: بسیاری از زنان در سال‌های اخیر بمنظور مشارکت در عرصه‌های مختلف به کار در اجتماع علاقه‌مند شدند و در سال‌های اخیر شرایط اقتصادی هم مزید بر علت شده است اما باید اشتغال زنان به جایگاه و شخصیت آنان آسیب نزند.
 
این در حالی است که متأسفانه مسئولان در تصمیم‌گیری‌هایشان به این قشر از جامعه توجه خاصی ندارند که مساما نباید این چنین باشد.
 
 
 
رسول اکرم(ص) می‌فرماید که دریافت علم و کسب دانش برای هر مرد و زن مسلمان واجب است و همچنین  پیشرفت علم و آگاهی زن و مرد نمی‌شناسند  به همین دلیل باید برای حضور زنان در عرصه‌ی اجتماع از جمله اشتغال آنان با توجه به تغییر شرایط اجتماعی زنان بدون تبعیض جنسیتی اقدام کرد و اجازه نداد با نگرش‌های تبعیض‌آمیز بر نیمی از جامعه ستم روا داشته شود. 
 
 
منبع : خبرگزاری ایسنا / ن
زن شاغل بهتر است یا خانه دار - تصویر 3
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه