آرین قاسمی، مترجم و نزدیک ترین فرد در ایران به کارلوس کی‌روش از پشت پرده زندگی او می‌گوید.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل - محمد حسین‌زاده، مصطفی رفعت: معمولا چند راه برای شناخت آدم‌های معروف و محبوب وجود دارد اما هیچ‌کدام از آنها به اندازه صحبت با افرادی که بیش از همه به زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان نزدیک هستند، نمی‌تواند ابعاد تازه‌ای از این آدم‌ها را به نمایش بگذارد. اگر باور کنیم که دوست را باید در سفر شناخت، قطعا هیچ دوستی برای یک خارجی در کشوری بیگانه به اندازه مترجم شخصی‌اش قابل اعتماد نیست.

کارلوس کی‌روش، سرمربی نامدار تیم‌ملی فوتبال کشورمان یکی از افرادی است که زیاد اهل بروز وجوه شخصیتی و اخلاقی خود در قالب مصاحبه‌هایش نیست. ما هم برای شناختن بهتر او سراغ آرین قاسمی رفته‌ایم؛ کسی‌که بیشترین مداومت حضور را در کنار کارلوس کی‌روش از ابتدای فعالیت وی در ایران تا به حال داشته و به نوعی امین‌ترین فرد از نظر وی است حتما می‌تواند به نکاتی اشاره کند که کمتر کسی از آنها باخبر است. قاسمی معتقد است این همکاری فرصت بسیار مناسبی برایش بوده که بتواند کنار چنین فرد حرفه‌ای کار کند.

 او می‌گوید: «شاید در نگاه اول اینطور برداشت شود که من با صحبت‌هایم قصد حمایت بی‌چون و چرا از آقای کی‌روش را دارم اما واقعیت امر این است که اولا ایشان به حمایت بنده نیاز ندارند، ثانیا تردیدی در محبوبیت کی‌روش نیست اما من برای این محبوبیت دلایلی دارم و برای واکاوی دلایل محبوبیت کی‌روش نزد مردم قصد دارم به نکاتی اشاره کنم.

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش

البته این روزها می‌بینم که بعضی‌ها مدعی‌اند که بخشی از مردم به خاطر جوزدگی، کی‌روش را دوست دارند اما من اعتقاد دارم کسی که به این درجه از محبوبیت می‌رسد حتما نزد خداوند آبرو دارد و طبیعی است که خدا هم به خاطر همین در نزد مردم چهره این فرد را محبوب می‌کند.» آرین قاسمی در این گفت‌وگو پرده از خصوصیات شخصیتی و اخلاقی کی‌روش برداشته است و جا دارد از دوست خوب‌مان کسری‌شمس نیز تشکر ویژه‌ای داشتیم که در شکل‌گیری این مصاحبه کمک شایانی داشت.

جرقه‌ای در ذهن یک نوجوان 12 ساله

برای توضیح چگونگی ورودم به عرصه فوتبال باید به سال 1997 و بازی تاریخی ایران و استرالیا بازگردم که برای تماشای بازی به استادیوم رفته بودم. درواقع آن زمان 12 سال داشتم و تصمیم والدینم این بود که برای زندگی راهی استرالیا شویم و من همانجا ادامه تحصیل بدهم. روز مسابقه را هرگز فراموش نمی‌کنم؛ لحظه‌ای که خداداد عزیزی گل برتری ایران را زد و راهی جام‌جهانی شدیم تبدیل به لحظه‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن آن نوجوان 12 ساله عشق فوتبال شد. جرقه اینکه فوتبال برای من از آن حالت سرگرمی و علاقه قبلی به روندی جدی‌تر بدل شود همان موقع زده شد.

درس‌هایی برای زندگی  و فوتبال

درسم را تا مقطع فوق‌لیسانس ادامه دادم اما فوتبال همیشه جزئی از زندگی من بود. دوره‌های داوری و مربیگری را در استرالیا دیدم و بعد از پایان تحصیلاتم به ایران آمدم. زمانی که رسیدم چند ماهی از حضور آقای کی‌روش در ایران می‌گذشت. برای تطبیق یک‌سری مدارک مربیگری و داوری به فدراسیون می‌رفتم و می‌آمدم که در همان زمان آشنایی من با ای��ان شکل گرفت. دیدم فرصت بسیار خوبی است تا از تجربه‌های ایشان استفاده کنم.

جلسه اولی که ایشان را دیدم خواسته‌ها و دیدگاه‌های خود را با من در میان گذاشت و کار من با ایشان از همان زمان استارت خورد. مطمئن هستم هیچ اتفاقی در زندگی بی‌جهت نمی‌افتد و این کار هم برای من از همان دست اتفاق‌هاست. این همکاری در این چند سال برای من تجربه خاصی بود و این فرصت را به من داد تا چه در ورزش و چه خارج از آن با مسائلی آشنا شوم که در زندگی به دردم می‌خورند.

همدلی بدون شناسایی   مقصر

یکی از ویژگی‌های ایشان این است که خواسته خود را بسیار شفاف و روشن بیان می‌کند و راحت آنچه می‌‌خواهد را به بازیکنان می‌گوید. در تمام مدتی که با ایشان بودم هم دیدم همه بازیکنان و کادر فنی خواسته‌های وی را به‌درستی رعایت می‌کنند. قدرت مدیریتی خوبی دارد و شک و شبهه‌ای در نوع مدیریت کامل ایشان وجود ندارد. همه بازیکنان و کادر فنی هم به خوبی وظایف خود را می‌شناسند اما نکته دیگر وجود یک حس همدلی و اتحاد بین اعضای تیم است که آن هم به شکل مدیریت ایشان بازمی‌گردد.

برای مثال در این چند سال تحت هیچ شرایطی بابت هیچ اتفاقی بازیکنی را مقصر ندانسته و همیشه این را گفته که در همه اتفاق‌ها چه خوب و چه گاهی بد همه ما با هم و یک تیم هستیم. اگرچه هر یک از ما مسئولیت‌هایی داریم که باید انجام دهیم اما در انتها نتیجه‌ای که به دست آمده متعلق به کل تیم است نه یک فرد خاص. به همین علت همیشه آن ارتباط عاطفی بین او و اعضای تیم برقرار بوده. این حتی بین ایشان و تمام کادر فنی و سایر مسئولان تیم هم به چشم می‌‌خورد.

حمایت
حتی هنگام باخت

آقای کی‌روش هیچ‌وقت پشت هیچ‌ کسی را خالی نکرده. برای مثال در همین بازی‌های اخیر جام ملت‌ها با همه ناداوری‌ها شرایط بازی به گونه‌ای پیش رفت که به پنالتی کشیده شد. احسان حاج‌صفی بازیکن خوب تیم‌مان برای زدن اولین ضربه پنالتی رفت اما نتوانست گل بزند.

وحید امیری هم آخرین پنالتی تیم‌مان را گل نکرد و سرانجام باختیم. در جلسه تیم که فردای روز مسابقه برگزار شد آقای کی‌روش حین صحبت با بچه‌های تیم از این دو نفر خواست جلو بنشینند و جمله‌ای را گفت که همیشه در ذهن من ماندگار شد. او به آنها گفت شما پنالتی را از دست ندادید بلکه تمام سعی‌تان را کردید تا تیم به موفقیت برسد و پیروز شود. شما نگاه کنید در چنان شرایط تلخ و اندوه‌باری هم نه‌تنها کسی را مقصر اعلام نکرد بلکه عملکرد همه به‌خصوص آن دو نفر را تحسین کرد.

ماجرای مشت چندهزار دلاری

خوشحالی عجیب آقای کی‌روش در بازی با کره برمی‌گردد به حدود 8، 9روز قبل از آن بازی. سرمربی تیم ملی کره صحبت زشتی را در مورد تیم فوتبال و کشور ایران انجام داده بود، حتی علنا گفته بود دوست ندارم تیم ایران صعود کند و ترجیحم این است که ازبک‌ها بالا بیایند. وقتی آقای کی‌روش این را شنید خیلی ناراحت شد و درخواست یک مصاحبه عمومی را کرد. در آنجا گفت سرمربی تیم کره دو راه بیشتر ندارد یا باید از ملت بزرگ ایران رسما عذرخواهی کند یا استعفا بدهد چون خارج از عرف صحبت کرده و این اتفاق غیر قابل قبولی در فوتبال حرفه‌ای است.

حتی از یک اصطلاح حقوقی برای متهم کردن او استفاده کرد که معادل فارسی‌اش «خارجی ستیزی» است. این ماجرا گذشت تا روز بازی رسید. تیم ایران بازی خوبی ارائه کرد و صعود کردیم. آن زمان مطرح شد شادی خاص ایشان در آن پیروزی خیلی شخصی و شاید به زعم شما نوعی کل‌کل بین دو مربی بوده اما واقعیت این بود که به عقیده من او از این موضوع خوشحال شد که تیم کره پاسخ بی‌احترامی به تیم و کشور ایران را گرفت و درواقع به خاطر تعصبش به ایران شاد شد. البته آن مشت گره کرده برای ایشان هزاران دلار جریمه داشت که بهایش را پرداختند.

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش

استقبال 88 درصدی مردم

بزرگ‌ترین دلیل اینکه ایشان هنوز در ایران است عشق به فوتبال و رابطه‌ای است که با هواداران این ورزش در ایران دارد. وقتی 88درصد مردم نظرشان این است که وی عملکرد خوبی داشته دیگر لازم نیست من بخواهم از ایشان دفاع یا تعریف کنم. نگاه عموم مرم این بوده که کی‌روش به خاطر دلسوزی‌اش و انرژی‌ای که برای تیم گذاشته و توجهی که دارد نتیجه خوبی هم گرفته است. برای همین وقتی بعد از بازی‌های جام ملت‌ها برگشتیم چند هزار نفر برای استقبال از تیم و به‌خصوص او به فرودگاه آمدند.

مثبت حتی بعد از گل مسی

وقتی در جام‌جهانی مقابل آرژانتین مسی آن گل را زد همه ناراحت شدند. خب البته گلی بود که یک فوق‌ستاره از تیم فینالیست جام‌جهانی زده بوده. آقای کی‌روش اگرچه ناراحت شد چون ذاتا هم از باخت بدش می‌آید اما طبق تفکر همیشه خودش رفتار کرد و گفت باید سریع برای بازی بعدی آماده شویم. اینکه مراقب فرصت‌های بعدی باشیم. نگاه‌ و انرژی‌مان برای آینده باشد و سعی کنیم ضعف‌ها را بهبود و عملکردهای خوب را ارتقا دهیم.

بهترین مدال تمام عمر

ایشان بعد از بازگشت از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و استقبال مردم از تیم ملی عنوان کرد: «با تمام افتخاراتی که در طول 34 سال مربیگری به دست آوردم، عشقی که مردم ایران نسبت به من نشان دادند و حمایتی که از سوی تمام هواداران ایرانی دیدم، بهترین مدال و کاپی است که در طول این دوران به دست آوردم.» این مسئله واقعا نقش مهمی در ادامه حضور ایشان در ایران داشته است. رابطه‌ای خوب و دوطرفه‌ همراه با عشق و علاقه بین ایشان و مردم وجود دارد.

امکان نداشت هواداری در خیابان، جلوی در منزل‌شان یا هر جای دیگری از ایشان تقاضای عکس و امضا بکند و ایشان استقبال نکنند. همیشه برای تمام هواداران وقت می‌گذارند. همیشه می‌گویند فوتبال در خون ایرانیان وجود دارد و در فوتبال آسیا از این نظر بیشترین پتانسیل را دارد.

زندگی‌ شخصی تا زندگی حرفه‌ای

مطمئنا اخلاق، منش و روند زندگی افراد در زندگی شخصی‌شان، در زندگی حرفه‌ای آنها نیز منعکس می‌شود. تا آنجایی که من با ایشان آشنا هستم و دیدم، در زندگی فردی بسیار منضبط و وقت‌شناس هستند. بارها شده بود که در فدراسیون یا آکادمی فوتبال ساعت 8 صبح جلسه داشتیم و من یک ربع زودتر می‌رسیدم، می‌دیدم ایشان زودتر از من آنجا هستند و به من می‌گفتند چرا اینقدر دیر آمدی؟!

شیک‌پوش و علاقه‌مند به شنا

نظم خاصی در زندگی ایشان وجود دارد که این نظم حتی به غذا و ورزش روزانه‌شان نیز مربوط می‌شود. هر روز ورزش می‌کنند. شنا و دویدن از ورزش‌هایی هستند که به‌طور مرتب انجام می‌دهند، حتی در اردوها و تورنمنت‌ها. از لحاظ ظاهری نیز فردی بسیار مرتب هستند و به پاکیزگی و ظاهر خود نیز بسیار اهمیت می‌دهند.

فرشته مهربان امور خیریه


آقای کی‌روش فرد بسیار مهربان و دلسوزی هستند، این مسئله برای تمام افرادی که با آنها در ارتباط است صدق می‌کند. ایشان در امور خیریه بسیار فعال هستند و من هم خیلی وارد این مسائل نمی‌شوم شاید خوشایندشان نباشد. قبل از بازی کره ایشان خواستند که بعد از اتمام تمرین، هماهنگ کنیم تا اتوبوسی بیاید و همراه بازیکنان به خیریه‌ بهشت امام‌رضا (ع) برویم. فضای بسیار خاصی بود و به جرات می‌توانم بگویم یکی از به‌یادماندنی‌ترین روزهای زندگی‌ام را تجربه کردم.

تمام بازیکنان همراه کادرفنی و برخی اعضای فدراسیون حضور داشتند. همانجا ایشان از بچه‌ها خواستند نیت کنیم که اگر خدا خواست و به جام‌جهانی صعود کردیم قسمت اعظم پاداش صعود به جام‌جهانی را به کودکان خیریه اختصاص دهیم تا پایه‌گذاری شود برای ساخت یک ساختمان کاملا مجهز مخصوص کودکان آن مجموعه. هرزمان هم که فرصتی به دست می‌آورند شخصا به ساخت این ساختمان نظارت می‌کردند.

مورد دیگر عید سال گذشته بود و ایشان بااینکه هنوز حقوق خودشان را دریافت نکرده بودند با این حال به تمام افرادی که به هر نحوی در تیم‌ملی نقشی داشتند، عیدی دادند که بالغ بر 200 میلیون تومان شد. حتی به آن باغبان زحمتکش که در کمپ‌های تیم‌ملی کار زمین چمن را انجام می‌داد عیدی دادند تا افرادی که در فدراسیون کارهای مربوط به تیم‌ملی را انجام می‌دادند؛ بدون اینکه بخواهند این موضوع را رسانه‌ای کنند. جدا از اینکه این مهربانی ایشان را نشان می‌داد، درک ایشان از جایگاه فرهنگ عیدی برای من بسیار جالب توجه بود. اینها مواردی از کارهای ایشان بود.

همه مردان کارلوس کی‌روش

آقای کی‌روش چند سالی که در ایران مشغول به کار بودند، کادر بسیار مجرب و فوق‌العاده‌ای را جمع‌آوری کردند؛ آنتونیو سیموئز که یکی از بزرگترین اسطوره‌های تاریخ فوتبال پرتغال هستند، قهرمان اروپا، باشگاه بنفیکا و. . . که نزدیک به سه سال در تیم‌ملی دستیار ایشان بودند.

آقای دنیل گاسپار، یکی از بهترین مربیان گلرهای دنیا که مربی گلرهای تیم‌ملی را عهده‌دار هستند. آقای اوسیانو کروز، کاپیتان سابق تیم‌ملی پرتغال که دستیار ایشان هستند. کادر ایرانی ایشان آقای مارکار آقاجانیان، مربی دلسوز و متعهد که در تمام رده‌های تیم‌ملی فعالیت داشته‌اند. آقای خانبان، بهترین آنالیزور ایران و. . . در کل همیشه سعی می‌کنند افرادی را انتخاب کنند که بهترین باشند.

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش

آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی

علاقه زیادی به فرهنگ و آداب و رسوم ما و در عین حال احترام زیادی به تاریخ و تمدن ایران دارند، حتی در سفرهای خارجی که داریم و در شبکه‌های کشورش پرتغال همیشه به این موضوع اشاره دارد که کشور ایران کشوری با تمدنی بسیار غنی، با فرهنگی عمیق و مردمی بسیار خوب و مهربان است.

از طرفی علاقه زیادی به سفر به اماکن تاریخی ایران دارد و خیلی از شهرهای ایران مثل شیراز، اصفهان و... را از نزدیک دیده است و علاقه زیادی به این کار دارد، حتی مدتی پیش از پسرش خواست که برای دیدن اماکن تاریخی ایران به کشورمان سفر کند و به یزد، شیراز و تخت‌جمشید سفر کردند. خاطره جالبی هم از ایشان تعریف کنم، ما برای بازدید به کاخ‌گلستان رفته بودیم که آقای کی‌روش دربا��ه آینه‌کاری سالن‌های کاخ‌مرمر صحبت می‌کردند و راجع‌به مکانیسم دقیق بادگیرهای آن زمان و نوع کارکردشان اطلاعات کاملی داشتند. اصولا آقای کی‌روش آدمی است که راجع‌ به هرچیزی که علاقه دارد، مطالعه و تحقیق می‌کند.

سفیر فرهنگی ایران

نکته جالبی که درباره علاقه آقای کی‌روش به ایران وجود دارد این است که ایشان هرجا و در هر مصاحبه‌ای که حتی در خارج از کشور هم انجام می‌دهند، از فرهنگ و تاریخ ایران صحبت می‌کنند و با انرژی خاصی از غنای فرهنگی ما می‌گویند و به نوعی ایشان یک سفیر فرهنگی برای کشورمان در جهان بوده‌اند.

 تفریح و اوقات فراغت با فوتبال

کی‌روش خیلی مطالعه می‌کند ولی همواره زندگی او فوتبال، فوتبال و فوتبال است. بازی‌های داخلی را نگاه می‌کند، مواقعی که در اردو نیستیم فوتبال‌های اروپایی را تماشا می‌کند و درواقع قسمت اعظم زندگی ایشان فوتبال است.

ارتباط با نسل طلایی پرتغال


آقای کی‌روش هنوز هم با آن نسل طلایی فوتبال پرتغال مانند فیگو و روی کاستا در ارتباط هستند. حتی زمانی‌که ما در اردوی پرتغال بودیم روی کاستا، سر تمرین تیم‌ملی ایران آمد و خیلی صمیمانه برخورد داشت و حتی بازی ایران و بنفیکا را از نزدیک دید. درواقع کی‌روش هنوز هم با خیلی از شاگردانش در آن نسل فوتبال و در دیگر تیم‌ها در ارتباط است.

آقای پرفسور فوتبال جهان

کارلوس کی‌روش از مقبولیت خاصی در جهان فوتبال و جوامع فوتبالی برخوردار است. قبل از جام‌جهانی یک ورک‌شاپ بود که در آنجا سرمربی تمام 32تیم حضور داشتند و چهره‌های بزرگی مانند دل‌بوسکه، کاپلو، کلینزمن، اسکولاری، ونگال و یوآخیم‌لو حضور داشتند و در یک ضیافت ناهار بود که اسکولاری و دل‌بوسکه سراغ آقای کی‌روش آمدند و ایشان را در آغوش کشیدند و همگی ایشان را با لقب «پرفسور» صدا می‌زدند و برایم بسیار جالب بود که ایشان در جوامع فوتبالی اینقدر محبوب هستند و همه دنیا احترام خاصی برای ایشان قائل هستند.

حتی ایشان برنامه‌های مدونی را به دیگر کشورهای جهان داده‌اند، مثلا ایشان برنامه توسعه فوتبال در کشور آمریکا را سال‌ها پیش به مسئولان فوتبال این کشور ارائه کرده‌اند که حالا ثمرات مثبت آن نمود پیدا کرده است. خیلی از مربی‌ها و افرادی که در فوتبال دنیا مطرح هستند و من از نزدیک آنها را دیده‌ام و توانستم با آنها صحبت کنم مثل یورگن کلینزمن، ونگال، مارک بوسنیچ و. . . همه معتقد بودند که مطمئنا حضور فرد بزرگی مثل کی‌روش به فوتبال ایران کمک می‌کند و باعث اعتبار فوتبال ایران در سطح بین‌المللی  می‌شود.

ارتباط با اعضای خانواده

خب واقعا افرادی مثل آقای کی‌روش زندگی خانوادگی سختی دارند، به دلیل اینکه باید در کشورهای مختلف برای کار و پرداختن به فوتبال که به نوعی عشق آنها محسوب می‌شود حضور داشته باشند، آن‌هم به صورت بلندمدت، این موضوع باعث می‌شود که از خانواده‌شان دور باشند و سختی زیادی را تحمل کنند ولی با این حال خانواده ایشان کاملا شغل آقای کی‌روش و سختی‌های این کار را درک کرده‌اند. با این حال ایشان رابطه بسیار نزدیک و صمیمانه‌ای با خانواده‌شان دارند.

حتی زمانی‌که ما در اردوی پرتغال بودیم، پدر آقای کی‌روش که از فوتبالیست‌ها و مربیان قدیمی پرتغال هستند، سر تمرین تیم‌ملی آمدند و ارتباط خیلی خوبی با آقای کی‌روش داشتند. همسر و پسر آقای کی‌روش هم به ایران سفر کرده‌اند و خاطرات خوبی از حضور در کنار آقای کی‌روش در ایران داشته اند.

حساسیت و ریزبینی پرفسور

کی‌روش آنقدر روی مسائل مختلف تیم‌ملی حساسیت دارد و ریزبین است که مثلا به غیر استاندارد بودن زمین چمن کمپ تیم‌ملی هم دقت می‌کند و این نکات را گوشزد می‌کند. ایشان حتی از زمانی‌که به ایران آمد، یک پلان مهم را با خود وارد ایران کرد که پیش از این در منچستر و رئال هم انجام داده بود و آن ‌هم ساخت یک لابراتوار حرفه‌ای و تخصصی فوتبال بود که هنوزهم ساختمان آن در کمپ تیم‌های ملی نیمه‌کاره مانده است که این مجموعه شامل استخر تخصصی، تجهیزات ورزشی تخصصی برای فوتبالیست‌ها و... که همه دست اندرکاران و کادرفنی و بازیکنان تمام رده‌های تیم‌ملی بتوانند در این مکان دورهم باشند و کار کنند. البته این را می‌دانست که عمر مربیگری خودش در ایران نخواهد رسید و از اهداف بلندمدت او بود ولی هنوزهم اصرار و پافشاری می‌کند که این مجموعه ساخته شود و این اتفاق بزرگی است و میراثی خواهد بود از کارلوس کی‌روش تا به آینده فوتبال ایران کمک کرده باشد.

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش

احترام برای دیگر ورزشکاران ایران

نکته بسیار مهمی که درباره کارلوس کی‌روش وجود دارد این است که ایشان احترام خاصی برای دیگر ورزشکاران افتخارآفرین ایران قائل هستند. در ایام المپیک 2012 لندن در یک کنفرانس مطبوعاتی ایشان قبل از شروع سوالات، از جای خود بلند شدند و از همه خواستند تا به افتخار مدال‌آوران ایران در المپیک لندن، دست بزنند و آنها را تشویق کنند. حتی زمانی‌که در برزیل بودیم و هنوز بازی‌های جام‌جهانی شروع نشده بود، تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی با تیم برزیل بازی داشت و آقای کی‌روش برای تماشای آن بازی همه اعضای تیم را جمع کرد و خودشان هم با انرژی خاصی بازی را دنبال می‌کردند و از نتایج خوب تیم‌ملی والیبال واقعا خوشحال بودند.

از لابه‌لای صحبت‌های آرین قاسمی

-  تعلق خاطر کی‌روش نسبت به ایران و رابطه عاطفی که با مردم ما برقرار کرده‌اند، باعث محبوبیت بیش از پیش ایشان در بین ایرانی‌ها شده است.

-  آقای کی‌روش می‌گوید: «زمانی‌که خورشید می‌درخشد و همه‌چیز آرام است، همه می‌توانند کنار تو باشند ولی زمانی که توفان می‌شود شما متوجه می‌شوید که چه کسانی کنار شما و دوست شما هستند.»

-  آقای کی‌روش به شش زبان مسلط هستند و صحبت می‌کنند ولی کلمات فارسی زیادی یاد نگرفته‌اند و شاید هم دلیلش حضور همیشگی من کنار ایشان باشد.

-  ایشان در چارچوب حرفه‌ای همیشه با بازیکنان تیم رابطه خیلی صمیمی و خوبی دارند و همیشه سعی می‌کنند به بازیکنان کمک کنند. اکثر بازیکنان در صحبت‌های شان می‌گویند که رابطه کی‌روش با آنها یک رابطه پدرگونه است.

-  آقای کی‌روش همیشه روی کارش اشراف کامل دارد و نکاتی را که پیش از هربازی به بازیکنان گوشزد می‌کند، بازیکنان دقیقا در زمین بازی لمس می‌کنند چرا که ایشان بسیار بادقت روی کارشان تمرکز دارند و جزییات را به خوبی به بازیکنان منتقل می‌کنند.

-  ایشان می‌گویند: «اگر سخت تلاش کنید، دیر با زود به مقصد می‌رسید چرا که همین تلاش و پشتکار است که شما را به سمت هدف‌تان هدایت می‌کند.»

-  آقای کی‌روش درباره مربیگری می‌گویند: «من یک مربی هستم، شعبده‌باز نیستم! برای پیشرفت کلی فوتبال احتیاج به امکاناتی است که باید وجود داشته باشد. همان‌طور که برای درست کردن اُملت شما نیاز به تخم‌مرغ دارید!»

-  آقای کی‌روش بعد از بازگشت از اردوی پرتغال وسایل ورزشی زیادی از جمله لباس‌های ورزشی و تجهیزات ورزشی را که در پرتغال داشتند با خود به ایران آوردند و به آکادمی فوتبال اهدا کردند تا در تیم‌های ملی استفاده شود.

-  پیش از جام‌جهانی از آقای کی‌روش سوال شد که با چه هدف و انگیزه‌ای به جام‌جهانی می‌روید؟ ایشان در پاسخ گفتند: «من نمی‌خواهم در جام‌جهانی اردک زشت بازی‌ها باشیم. ما به جام‌جهانی می‌رویم تا با یک روحیه جنگجویانه از نام و اعتبار فوتبال ایران دفاع کنیم.»

-  باوجود اینکه آقای کی‌روش خیلی روی نظم و انضباط و دیسیپلین حساس و سختگیر هستند ولی قلبی رئوف و مهربان دارند.

-  آقای کی‌روش همیشه سعی می‌کند تجربیات خود را به بازیکنان و مربیان جوا‌ن‌تر منتقل می‌کنند. ایشان می‌گویند که هر بازیکنی ممکن است اشتباه کند ولی باید خیلی سریع روحیه خود را بازیابی کند و وظیفه‌اش را به بهترین شکل انجام دهد.

-  در بازی‌های جام ملت‌های آسیا در استرالیا که خبرگزاری‌های بزرگ از سراسر جهان حضور داشتند، آقای کی‌روش اعلام کرد: «تحریم‌هایی که علیه کشور ایران انجام شده است، بسیار ناجوانمردانه است و این تحریم‌ها روی ورزش و فوتبال ایران و جوانان این کشور تاثیر منفی گذاشته است.»
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه